Żwirki dla kotów są niezwykle ważne w utrzymaniu higieny kuwety. Jednym z rodzajów wypełnienia, które zdobywa coraz większą popularność, jest żwirek silikonowy. Jest to wybór lubiany przez właścicieli kotów ze względu na swoje wysokie właściwości absorpcyjne i niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Poniższy poradnik pokaże Ci, jak używać żwirku silikonowego dla kota.
Zanim zaczniesz używać żwirku silikonowego (silikatowego), zwróć uwagę, że na rynku dostępne są jego różne rodzaje. Wybieraj te, które są bezpieczne dla twojego kota, niepylące, hipoalergiczne i jednocześnie skuteczne w neutralizacji zapachów. Najlepiej – zacznij od żwirku Felinea, bo to produkt najwyższej jakości.
Żwirek silikonowy: jak używać?
1. Przygotowanie kuwety: Przede wszystkim upewnij się, że kuweta jest czysta, zanim wsypiesz do niej żwirek. Umieść kuwetę w cichym i spokojnym miejscu, do której kot będzie miał łatwy dostęp.
2. Ilość żwirku: Wysyp żwirek na dno kuwety, tak aby jego grubość wynosiła około 3-5 centymetrów. Większość kotów nie lubi, gdy żwirku jest zbyt mało, bo mają naturalną potrzebę zakopywania swoich nieczystości, jednak jeśli będzie zbyt głęboko, to także nie będzie to wygodne.
3. Utrzymanie czystości: Żwirek silikonowy dobrze absorbuje płyny, ale nie zbryla się jak żwirek bentonitowy. Codziennie sprawdzaj kuwetę i usuwaj za pomocą łopatki stałe odpady. Mocz będzie wsiąkał w żwirek. Zapewne zastanawiasz się, jak często wymieniać żwirek silikonowy. Wymień go, gdy kryształki będą miały żółtawą barwę, będzie czuć nieprzyjemny zapach w kuwecie lub gdy kot zakomunikuje Ci szybciej, że czas na wymianę ściółki.
4. Utylizacja: Żwirek silikonowy jest wyjątkowo chłonny, ale po pewnym czasie jego zdolność absorpcji maleje. W takim przypadku należy całkowicie wymienić żwirek. Należy go wyrzucić do kubła z odpadami zmieszanymi. Nie należy nigdy żwirku spuszczać w toalecie, bo choć nie zbryla się on w twarde grudki, tak jak żwirek bentonitowy, to nie jest substancją, która dobrze współpracuje z kanalizacją.
5. Zakupy: Pamiętaj o tym, aby mieć zawsze zapas żwirku, bo np. nieoczekiwana biegunka kota lub po prostu zderzenie z otwartą kuwetą może przyspieszyć wymianę. Warto wiedzieć, że żwirek silikonowy jest lżejszy od innych jego rodzajów, a wartość jest zasadniczo podawana w litrach. Kolejne często zadawane pytanie to: litr żwirku silikonowego – ile to kilogramów. Co do zasady – wartości te mogą się nieco różnić, jednak przeciętnie 1 litr żwirku dla kota to ok. 450 g żwirku.
