Co to jest żwirek silikonowy?
Tzw. żwirek silikonowy, czyli tak naprawdę żwirek silikatowy, powstaje z krzemionki i tlenu. I tu właśnie zaczyna się cała zagadka związana z tym, dlaczego ma on dwie nazwy, a wręcz – dlaczego większość osób nazywa go błędnie?
Krzemionka to po angielsku silica, a podobnie brzmiący silikon to w języku polskim nazwa polimeru, który jest wykorzystywany w celach sanitarnych i kosmetycznych. I należy zaznaczyć od razu – to nie jest to samo!
Czym jest zatem żwirek silikatowy? To granulat z krzemionki i tlenu, który po obróbce chemicznej daje polimer, którym zabezpieczamy m.in. zlewy, prysznice i inne urządzenia sanitarne.
Silikon, silikat i żwirek silikatowy – czym różnią się od siebie?
Różnica jest znaczna, bo głównym zadaniem silikonu jest stworzenie bariery przed wilgocią, a główną zaletą żwirku silikatowego jest to, że doskonale wchłania ciecze.Na deser warto dodać, że do całego ambarasu związanego z nazewnictwem żwirku miesza się jeszcze branża budowlana. Poprawna nazwa żwirku silikatowego nie oznacza bowiem, że można go nazwać silikatem. Silikat to bowiem materiał budowlany. Wytwarzany jest z piasku kwarcowego, wapna palonego i wody. Być może zbudowano z niego dom lub blok, w którym mieszkasz.
Jak więc należy nazywać żwirek?
Z naukowego punktu widzenia powinniśmy rozmawiać o żwirku silikatowym, ale… nazwa “żwirek silikonowy” jest tak popularna, że trudno byłoby dać się znaleźć, gdyby jej nie używać. Dlatego producenci żwirków, w tym my, idąc za swoimi klientami, nazywają silica crystals żwirkiem silikonowym.
Żwirki silikonowe są chętnie wybierane przez właścicieli, ponieważ nie mają pyłu, którego nie da się w 100% wyeliminować ze żwirków bentonitowych (spokojnie, tu też są problemy z nazewnictwem, nie ma dnia, gdy nie słyszymy, że to żwirek betonitowy). Więcej na temat tego – jakie są wady i zalety żwirku silikonowego (silikatowego) i bentonitowego przeczytasz TUTAJ.
