cats-paw.png

Silikonowy czy silikatowy – o co chodzi z nazwą żwirku?

Jedną z najpopularniejszych odmian żwirku jest tzw. żwirek silikonowy, nazywany także żwirkiem silikatowym. Druga nazwa jest bliższa prawdzie, jednak to pierwsza jest częściej używana, dlatego obu należy oddać należne miejsce.

61
felinea, koty, wyróżnione

8min

Marta Paepke

Co to jest żwirek silikonowy?

Tzw. żwirek silikonowy, czyli tak naprawdę żwirek silikatowy, powstaje z krzemionki i tlenu. I tu właśnie zaczyna się cała zagadka związana z tym, dlaczego ma on dwie nazwy, a wręcz – dlaczego większość osób nazywa go błędnie?
Krzemionka to po angielsku silica, a podobnie brzmiący silikon to w języku polskim nazwa polimeru, który jest wykorzystywany w celach sanitarnych i kosmetycznych. I należy zaznaczyć od razu – to nie jest to samo!
Czym jest zatem żwirek silikatowy? To granulat z krzemionki i tlenu, który po obróbce chemicznej daje polimer, którym zabezpieczamy m.in. zlewy, prysznice i inne urządzenia sanitarne.

Silikon, silikat i żwirek silikatowy – czym różnią się od siebie?

Różnica jest znaczna, bo głównym zadaniem silikonu jest stworzenie bariery przed wilgocią, a główną zaletą żwirku silikatowego jest to, że doskonale wchłania ciecze.Na deser warto dodać, że do całego ambarasu związanego z nazewnictwem żwirku miesza się jeszcze branża budowlana. Poprawna nazwa żwirku silikatowego nie oznacza bowiem, że można go nazwać silikatem. Silikat to bowiem materiał budowlany. Wytwarzany jest z piasku kwarcowego, wapna palonego i wody. Być może zbudowano z niego dom lub blok, w którym mieszkasz.

Jak więc należy nazywać żwirek?

Z naukowego punktu widzenia powinniśmy rozmawiać o żwirku silikatowym, ale… nazwa “żwirek silikonowy” jest tak popularna, że trudno byłoby dać się znaleźć, gdyby jej nie używać. Dlatego producenci żwirków, w tym my, idąc za swoimi klientami, nazywają silica crystals żwirkiem silikonowym.
Żwirki silikonowe są chętnie wybierane przez właścicieli, ponieważ nie mają pyłu, którego nie da się w 100% wyeliminować ze żwirków bentonitowych (spokojnie, tu też są problemy z nazewnictwem, nie ma dnia, gdy nie słyszymy, że to żwirek betonitowy). Więcej na temat tego – jakie są wady i zalety żwirku silikonowego (silikatowego) i bentonitowego przeczytasz TUTAJ.

cats-paw2.png

Najnowsze artykuły

ZOBACZ WIĘCEJ