cats-paw.png

Silikatowy czy bentonitowy? Wady i zalety

Na pierwszy rzut oka wybór wydaje się prosty – żwirek silikonowy jest droższy i wygodniejszy, a bentonitowy – ekonomiczny i naturalny. Gdy jednak wgłębimy się w temat, okazuje się, że sprawa nie jest wcale taka prosta. Jak zatem wybrać odpowiedni rodzaj żwirku?

86
felinea, koty

8min

Marta Paepke

Jeśli wybierasz żwirek po raz pierwszy, musisz zdawać sobie sprawę z kilku faktów:

  1. Żwirek silikatowy składa się z kwarcu i tlenu, natomiast żwirek bentonitowy składa się z wyższego stężenia minerałów, takich jak siarczany, magnez i wapń, oraz z aluminosilikatów. Te różnice w składzie sprawiają, że żwirek silikatowy jest lżejszy i bardziej porowaty, co daje wrażenie miękkości. Z kolei żwirek bentonitowy jest cięższy, co może bardziej odpowiadać kotu.
  2. Żwirek silikatowy jest niezbrylający – oznacza to, że co jakiś czas wymieniamy całą zawartość kuwety. Zawilgocony żwirek bentonitowy tworzy z kolei bryłki, które łatwo jest wyciągnąć z kuwety.
  3. Żwirek silikonowy nie przykleja się zupełnie do kocich łapek. Inaczej jest w przypadku żwirku bentonitowego, jednak żwirek bentonitowy Felinea ma dość grube i regularne, okrągłe ziarna, co w znacznym stopniu eliminuje ten problem.
  4. Żwirek bentonitowy jest… głośniejszy! Jeśli przeszkadza Ci nocne szuranie kota w kuwecie, silikon będzie lepszą alternatywą. Może jednak zdarzyć się, że brak charakterystycznego dźwięku nie będzie odpowiadał kotu.
  5. Żwirek silikonowy jest w zupełności pozbawiony pyłu, przez co jest najbezpieczniejszym wyborem dla ludzi i kotów z alergiami. Dobrej jakości żwirek bentonitowy, taki jak Felinea, będzie miał bardzo mało pyłu, jednak jego całkowita eliminacja jest w zasadzie technologicznie niemożliwa.
  6. Jeśli chodzi o eliminację zapachów, to oba żwirki radzą sobie dość dobrze, z drobną przewagą na rzecz silikatowego. W przypadku żwirku bentonitowego mocz jest jednak usuwany na bieżąco z kuwety.
  7. Żwirek silikonowy ma nieco silniejsze właściwości antybakteryjne, jednak bentonitowy jest cały czas wymieniany, więc poziom higieny przy odpowiedniej częstotliwości wymiany żwirku jest właściwy w każdym wypadku.

Jaki żwirek wybrać dla swojego kota?

Powyższe argumenty powinny nakierować Cię na jeden z dwóch najpopularniejszych rodzajów żwirku dla kota. To, co jednak warto zrobić – to pilna obserwacja Twojego mruczka. Jeśli będzie unikał kuwety po zmianie żwirku – zareaguj. Źle dobrane podłoże może bowiem negatywnie wpływać na zdrowie Twojego kota.
Zanim zmienisz żwirek, sprawdź jednak, czy warstwa nie jest zbyt cienka (koty instynktownie kopią podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych), albo czy nie czyścisz kuwety za rzadko.
Jeśli Twój kot jest wybredny lub ma alergię, stawiaj na produkty bezzapachowe. Ich właściwości sprawiają, że niwelują one zapachy, a ryzyko odrzucenia żwirku przez kota jest po prostu mniejsze.

Jak dobrać żwirek do rodzaju kuwety?

Choć lekarze weterynarii i koci behawioryści zalecają używanie kuwet otwartych, to nie ma co ukrywać – komfort pozostałych domowników także jest ważny. Jeśli kot jest przyzwyczajony do zamkniętej kuwety i nie manifestuje w żaden sposób niezadowolenia – po prostu ciesz się tym stanem. Zamknięta kuweta to bowiem zdecydowanie mniej rozniesionego żwirku.
Możesz w niej śmiało stosować zarówno żwirek bentonitowy, jak i silikatowy, choć ze względu na rzadsze zaglądanie do środka, ten drugi może być bardziej praktyczny. Przy kuwetach otwartych wybór jest dowolny. Jeśli zdecydujesz się na tzw. kuwetę przesiewową, żwirek bentonitowy zdaje się lepszym rozwiązaniem, ze względu na to, że się zbryla. W przypadku kuwety automatycznej najlepiej jest zapoznać się z zaleceniami producenta, jednak zazwyczaj doskonale współpracują one ze żwirkami silikonowymi oraz ze żwirkami bentonitowymi wysokiej jakości (o większej frakcji, które mają mniej pyłu, dzięki czemu nie rozmazują się w takiej kuwecie – takim żwirkiem jest żwirek bentonitowy Felinea).

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Podsumowując – wybór żwirku warto podjąć w oparciu o wiedzę (którą już masz, po przeczytaniu tego artykułu), bo to produkt, który najczęściej pozostaje z nami na dłużej. Koty są zwierzętami wrażliwymi, służy im rytualizacja życia i powtarzalność schematów. Dlatego pamiętaj, że żwirek, który wybierzecie, powinien zostać z Wami na dłużej. Jeśli zwierzę nie daje sygnałów, że podłoże mu nie odpowiada, nie ma częstych infekcji pęcherza, to nie zmieniaj żwirku. Dbaj także o to, aby nie doprowadzać do sytuacji, gdzie co zakupy w domu ląduje inny rodzaj podłoża. Takie postępowanie może bowiem dostarczyć kotu niepotrzebnego stresu, u wrażliwszych osobników może mieć to nawet konsekwencje zdrowotne.

cats-paw2.png

Najnowsze artykuły

ZOBACZ WIĘCEJ