cats-paw.png

Jaki żwirek dla kota wybrać, gdy nasz pupil jest alergikiem?

Każdy, kto zdecydował się na przygarnięcie kotka, wie, że to ogromna radość i jednocześnie wyzwanie, szczególnie jeśli nasz mruczek ma problemy zdrowotne, takie jak alergie. Jednym z ważnych elementów życia z kotem jest wybór odpowiedniego żwirku. W przypadku alergicznych futrzaków, ten wybór staje się kluczowy. Przyjrzyjmy się zatem, jaki żwirek dla kota wybrać, jeśli nasz pupil jest alergikiem.

183
felinea, koty, wyróżnione

8min

Marta Paepke

żwirek dla kota z alergią

Co jest ważne przy wyborze żwirku dla alergików?

Przede wszystkim nasz kot powinien czuć się z nim komfortowo. Każdy żwirek o ostrych granulkach lub zbytnio odpychający zapachem może spowodować, że nasz pupil zacznie unikać kuwety. Czy wynika to z alergii czy z czysto komfortowych powodów, efekt jest taki sam – niezadowolony kot.

Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo dla kocich dróg oddechowych. Żwirki pyłowe, które podczas używania powodują, że kłęby pyłu unoszą się w powietrzu, mogą powodować dodatkowe podrażnienia i reakcje alergiczne u naszego pupila. Dlatego należy wybierać żwirki o niskiej zawartości pyłu.

Żwirek dla alergicznych kotów – co wybrać?

Różnica jest znaczna, bo głównym zadaniem silikonu jest stworzenie

Najchętniej wybieranym żwirkiem dla alergików jest żwirek silikonowy. Jest on bardzo chłonny, praktycznie bezpyłowy i nie wydziela przykrego zapachu. Co sprawia, że będzie on z dużą dozą prawdopodobieństwa trafnym wyborze dla kota z alergią?

Po pierwsze: brak podrażnień skóry

Żwirki silikonowe wysokiej jakości (takie jak produkty Felinea) są bezpieczne i delikatne dla kocich łapek. Żwirek silikonowy składa się z kulistych granulek, które są miękkie i delikatne. Ponieważ nie posiada ostrych krawędzi, które mogą drażnić i zadrapać skórę, będzie lepszy dla kota, w którego problemem są alergie skórne mogące się nasilać poprzez zły żwirek. Dla kotów z alergiami, których skóra może być szczególnie podatna na podrażnienia, ta delikatność silikonu jest nieoceniona. 

Po drugie: minimalizacja pyłu  

Pył jest jednym z głównych czynników wywołujących alergie u kotów. Z tego powodu żwirki, które generują jego dużą ilość, mogą powodować nie tylko podrażnienia skóry, ale również kłopoty z układem oddechowym u naszych pupili. Żwirek silikonowy, ze względu na swoją strukturę, tworzy znacznie mniej pyłu w porównaniu do innych żwirków. To oznacza, że alergicy są mniej narażeni na reakcje alergiczne podczas korzystania z kuwety. 

Po trzecie: Wysoka chłonność  

Żwirek silikonowy jest wyjątkowo chłonny. Dzięki temu jest w stanie szybko i skutecznie pochłaniać płyny, co minimalizuje rozwój bakterii, a co za tym idzie – zapachu. Jest to nie tylko higieniczne, ale również przyjazne dla alergików, którzy mogą reagować negatywnie na ostre zapachy i bakterie. 

Po czwarte: Bez olejków eterycznych  

Większość żwirków silikonowych jest bezzapachowa – nie dodaje się do nich żadnych sztucznych zapachów. Jest to ważne dla alergików, którzy często reagują na silne, drażniące wonie, zarówno te sztuczne, jak i naturalne. Ponadto, bezwonnność żwirku silikonowego sprawia, że koty, które są znane z tego, że mają wyjątkowo wrażliwy zmysł powonienia, nie są przytłoczone intensywnymi zapachami.

A co, jeśli kot nie toleruje żwirku silikonowego?

Z kotami bywa tak, że jak coś im nie pasuje, to zaprą się i nie mamy na to wpływu. Niektóre egzemplarze mają tak ze żwirkiem silikonowym i należy szukać w takim wypadku innego rozwiązania. Mogą być to żwirki z białej glinki, drewniane, kukurydziane lub z tofu, czyli całe spektrum tzw. żwirków eko. Oczywiście nie mamy i tu pewności, że kotu się one spodobają, zwłaszcza że część z nich ma specyficzny zapach. 

Prawdą jest, że większość kotów lubi żwirek bentonitowy, bo najlepiej imituje on naturalne wypełnienie kuwety. Istotne jest to, że gdy kot w nim kopie to żwirek wydaje charakterystyczne dźwięki i w ogóle czuć jego ciężkość. W takim wypadku można spróbować kupić taki żwirek w wersji premium – taki jak żwirek Felinea. Dlaczego? Ponieważ jest o wiele mniej pylący (choć na 100% nie da się w produkcji tego pyłu uniknąć), a także – może mieć bryłki bez ostrych krawędzi, co będzie ważne w kwestii podrażnień skóry.

Nie ukrywamy – wybór odpowiedniego żwirku dla alergicznych kotów może być trudny, ale przy odrobinie cierpliwości i eksperymentowania, z pewnością uda się znaleźć produkt, który zapewni komfort i bezpieczeństwo naszemu futrzanemu przyjacielowi. Każdy kot jest inny i co zadziała u jednego, niekoniecznie musi okazać się dobrą opcją dla innego. Dlatego ważne jest, aby obserwować reakcję swojego pupila na żwirek i dostosowywać wybór do jego indywidualnych potrzeb. Z alergiami należy natomiast udać się przede wszystkim do weterynarza, bo sama zmiana żwirku prawdopodobnie nie wystarczy.

cats-paw2.png

Najnowsze artykuły

ZOBACZ WIĘCEJ