Zapalenie dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza lub cewki moczowej, u kota, jest chorobą, która może mieć opłakane skutki. Gdy jest ignorowana, może rozwinąć się aż do takiego stopnia, gdzie dojdzie do groźnego dla zdrowia i życia zwierzęcia zatkania cewki moczowej. Pamiętaj – kot, który nie może oddać moczu, wymaga pilnej interwencji lekarza weterynarii.
Nie chcąc dopuścić do tak drastycznej sytuacji, powinniśmy bardzo mocno zwracać uwagę na to, jak zachowuje się nasz kot, a w razie anomalii – reagować. Kocie choroby często rozwijają się niezauważone, a przez to leczenie może być nieskuteczne.
Jakie są objawy zapalenia układu moczowego u kota?
Objawy zapalenia układu moczowego u kota mogą obejmować:
- częste oddawanie moczu,
- niechęć do oddawania moczu,
- szczególne zapachy moczu,
- zmiany w moczu, takie jak zmętnienie lub krwawienie,
- niepokój lub drażliwość,
- zmęczenie lub apatia,
- wyciek moczu,
- ból brzucha lub szczególnie wrażliwa okolica miednicy,
- gorączka.
Jednym z najczęstszych spostrzeżeń właścicieli jest zmiana w zapachu moczu kota. Jeśli dobry koci żwirek, nie jest w stanie zamaskować ostrego zapachu, który przypomina amoniak – najlepiej jest udać się do weterynarza. Lekarz zleci badanie moczu u kota, a jego wyniki potwierdzą lub zaprzeczą przypuszczeniom. Jeśli kot faktycznie jest chory – weterynarz zaleci odpowiednią kurację, najczęściej lekami podawanymi w formie doustnej. Leczenie farmakologiczne trwa przeważnie około 7 dni. Po podaniu serii leków należy ponownie zbadać mocz kota. Zauważymy także zmiany w jego zachowaniu – zacznie się załatwiać tak, jak dotychczas, a zapach kuwety na pewno nie będzie tak nieznośny.
W bardziej skomplikowanych przypadkach leczenie może wyglądać inaczej, z interwencją chirurgiczną.
Dlaczego koty chorują na zapalenie pęcherza?
Najczęstszą przyczyną chorób dolnego układu moczowego u kota są infekcje bakteryjne. Z kolei ich przyczyną może być niedostateczna higiena, w tym zbyt rzadka wymiana żwirku. Inne, typowe przyczyny związane są z pojawieniem się kamienia moczowego, który podrażnia pęcherz oraz kryształów moczowych. Objawy te są związane z tym, że kot zbyt mało pije. Warto jest o to zadbać, wymieniając mu często wodę. W skrajnych przypadkach, gdy kot ma faktycznie niechęć do picia z miski, warto mu zafundować fontannę (koty w naturze piją wodę ze strumyków, dlatego ruch, który wywołuje fontanna, sprawia, że woda jest dla nich atrakcyjniejsza).
Istnieją także przyczyny zdrowotne – cukrzyca, niewydolność nerek lub wady wrodzone układu moczowego.
Lwia część jest jednak związana ze złym trybem życia kota. Tak, jak i u ludzi, takie efekty widać raczej później, niż wcześniej. Najczęściej więc problemy te dotyczą kotów starszych. Jest to m.in. zbyt wysokie pH w moczu, którego przyczyną może być przekarmianie kota. Czynnikami zwiększającymi ryzyko jest także nadwaga i idąca za nią zbyt mała ilość ruchu.
FIC – zapalenie pęcherza o niejasnej przyczynie
Mimo wielu możliwości, czasami powody choroby naszego kota są niejasne. Jeśli nie można do końca określić, jaka jest przyczyna zapalenia pęcherza, mówimy o tzw. zapaleniu idiopatycznym. FIC (Feline Idiopatic Cystis) leczy się, poza doraźną farmakologią i suplementacją, poprzez eliminowanie czynników ryzyka. Zaliczamy do nich grupę przyczyn związaną ze stresem przy oddawaniu moczu, czyli:
Inne prawdopodobne przyczyny idiopatycznego zapalenia pęcherza związane jest ze stresującymi wydarzeniami w życiu kota. Zaliczyć możemy do nich:
- nieodpowiedni żwirek (jeśli nie odpowiada on kotu, ten może odmawiać załatwiania swoich potrzeb nie tylko w kuwecie, ale w ogóle, co powoduje nagromadzenie się bakterii),
- zbyt rzadka zmiana żwirku,
- konieczność walki o kuwetę z innymi kotami,
- zmiana miejsca, w którym jest kuweta,
- zbyt mała liczba kuwet.
Inne prawdopodobne przyczyny idiopatycznego zapalenia pęcherza związane jest ze stresującymi wydarzeniami w życiu kota. Zaliczyć możemy do nich:
- zmianę miejsca zamieszkania,
- remont mieszkania,
- pojawienie się w domu innego kota,
- zmiana właściciela,
- zmiana planu dnia właściciela (np. zmiana trybu pracy).
Warto wiedzieć, że stwierdzenie FIC jest dużo bardziej wymagające, dlatego nie zdziw się, jeśli lekarz weterynarii poza badaniem ogólnym moczu zleci kotu morfologię oraz badanie USG lub RTG.
Podsumowując – zapalenie dolnego układu moczowego jest częstym schorzeniem u kotów. Nie zawsze ma typowe objawy, choć wiele z nich jest zbieżnych z tymi, które znamy z ludzkiego zapalenia układu moczowego. Nie warto tej choroby bagatelizować, bo zignorowana może mieć daleko idące skutki. Zapalenie pęcherza może często nawracać, w szczególności u kotów starszych, z nadwagą i przyjmujących zbyt mało płynów. Jeśli nie ma jasnej przyczyny, warto przyjrzeć się temu, czy w życiu kota nie pojawił się stres, który mógł wywołać problemy zdrowotne. Zwróć też uwagę na częstotliwość wymiany żwirku oraz jego jakość. Niekiedy zmiana rodzaju wypełnienia kuwety może sprawić, że stresor zniknie, a zapalenie pęcherza przestanie nawracać.
