cats-paw.png

Jak często wymieniać żwirek w kuwecie?

Czyszczenie kuwety – nikt tego nie lubi i zapewne jest wiele osób, które sporo dałyby za to, aby ta czynność wykonała się sama. Niestety – sprzątać po kocie trzeba i to z odpowiednią częstotliwością. Zobacz, z jaką.

46
felinea, koty, wyróżnione

8min

Marta Paepke

Zacznijmy od tego, że częstotliwość wymiany żwirku powinna przede wszystkim odpowiadać domownikom i kotu. Umówmy się, że nikt nie lubi, gdy kuweta zaczyna “żyć własnym życiem”, podobnie jak ciężko znaleźć amatorów korzystania z brudnej toalety. Najważniejsza uwaga jest taka – jeśli Twojemu kotu zdarza się załatwiać poza kuwetą – przypatrz się temu, czy jest ona dostatecznie zadbana.
Reszta – to technikalia i zależą w dużej mierze od tego, jaki żwirek wybierzesz.

Wymiana żwirku silikonowego

Jak często wymieniać żwirek silikonowy (silikatowy)? Najrzadziej – co 4 tygodnie, chyba że kot (lub Ty), potrzebujecie robić to częściej. Praktyka pokazuje, że warto to robić co 2-3 tygodnie w zależności od tego, ile kot korzysta z kuwety. Jeśli jest to kot wychodzący, który załatwia się w domu sporadycznie lub macie w domu 2 kuwety – 4 tygodnie będą wystarczające.
Jak wygląda ta “operacja”? Tego typu żwirek wymieniamy w całości, jednak należy pamiętać o tym, że regularnie usuwamy z kuwety kocie odchody, a żwirek, który wchłonął mocz – mieszamy przy pomocy łopatki. Żwirku silikonowego nie dosypuje się do kuwety w trakcie cyklu użytkowania. Jeśli chcesz ułatwić sobie życie (i Twój kot na to pozwoli), możesz wypróbować worki do kuwety.
Co jeszcze warto wiedzieć? Warstwa żwirku silikonowego powinna mieć około 3-5 cm. Jeśli kot dokopuje się do dna kuwety, jest to sygnał, że ściółki w pojemniku jest zbyt mało.

Wymiana żwirku bentonitowego

W przypadku drugiego rodzaju żwirku sytuacja wygląda nieco inaczej. Kocią kuwetę wypełnij grubszą warstwą żwirku – niech liczy 5-6cm. Zużyte partie ściółki usuwaj regularnie, także przy pomocy łopatki (zdecydowanie najlepsze są takie z sitkiem). Braki uzupełniaj na bieżąco, dosypując świeży żwirek. Pamiętaj, że bentonit zbryla się, tworząc regularne i zwarte bryłki, dzięki temu nie ma potrzeby wymiany całego wypełnienia kuwety.
Zapewne jednak raz na jakiś czas będziesz chciał tę kuwetę umyć – wtedy wysyp cały żwirek, zdezynfekuj odpowiednio kocią toaletę i nasyp żwirku.
Takie czyszczenie kuwety trzeba przeprowadzać maksymalnie co 2 dni. Wiele będzie zależało od kota, ponieważ bardzo wrażliwe osobniki potrzebują usuwania nieczystości na bieżąco. Pamiętaj – kot z reguły wydala raz dziennie oraz 2-3 razy oddaje mocz, więc rzadsze usuwanie nieczystości sprawi, że jego kuweta będzie po prostu brudna. Żwirki mają właściwości antybakteryjne, jednak dla futrzaków obecność “niespodzianek” może być nieprzyjemna i stresująca. W końcu koty są zwierzętami, które słyną ze swojego zamiłowania do czystości. Brak czystej kuwety może mieć konsekwencje, bo albo kot znajdzie sobie dogodne miejsce do załatwienia swoich potrzeb (np. w doniczce z ukochanym kwiatem lub na stosie ręczników) lub przestanie się załatwiać (co może doprowadzić do bardzo groźnych konsekwencji zdrowotnych).

cats-paw2.png

Najnowsze artykuły

ZOBACZ WIĘCEJ