cats-paw.png

Dlaczego koty załatwiają się poza kuwetą?

Koty uznawane są powszechnie za zwierzęta bardzo inteligentne, więc jeśli załatwiają się poza kuwetą – mają ku temu powód. Zobacz, co przez to niechciane zachowanie Twój kot może chcieć Ci przekazać.

75
felinea, koty

8min

Marta Paepke

Jak załatwia się kot?

Koty mają silny instynkt samozachowawczy i naturalny instynkt do zaspokajania swoich potrzeb. Dlatego, jeśli coś nie odpowiada im w kwestii miejsca, które przygotowaliśmy im, aby mogły się wypróżnić, wybierają takie, które są ich zdaniem bezpieczniejsze i bardziej zaciszne niż kuweta. Koty często czują się niekomfortowo, gdy siedzą w otwartych przestrzeniach, w których jest wiele bodźców zewnętrznych. Z tego powodu wybierają miejsca, w których czują się bezpiecznie i mają więcej prywatności. Mruczki często mają trudności z akceptacją nowych kuwet, szczególnie jeśli jest to kuweta nowego domu. Jeśli są one wystawione na działanie bodźców zewnętrznych, takich jak nowi ludzie, zwierzęta domowe lub hałas, mogą one czuć się zbyt zestresowane, aby w nich załatwić swoje potrzeby. Z tego powodu, w wielu przypadkach, koty wolą po prostu załatwiać się poza kuwetą, gdzie czują się bezpiecznie, a także bardziej komfortowo. Jest to rodzaj bezpiecznej przestrzeni, w której mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Potrzeby fizjologiczne kota rządzą się swoimi prawami. Mruczące czworonogi wykonują precyzyjny rytuał wydalania odchodów. Niezwykle starannie wybierają miejsce, wąchają ziemię i wykopują dół. Następnie pochylają grzbiet, układając ogon w poziomie względem podłoża, i w tej pozycji wydalają mocz i kał. Na koniec obracają się, wąchają, zakopują i znikają. Kuweta musi im zapewnić możliwość odbywania tego rytuału.

Załatwianie się poza kuwetą – przyczyny zdrowotne

Jeśli kot załatwia się poza kuwetą, wiedz, że coś się dzieje. Co do zasady – są dwie grupy przyczyn. Pierwsza zakłada, że kot chce Ci pokazać, że z jego zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Dlatego – jeśli kot załatwia się poza kuwetą, warto by pierwszym krokiem był gabinet weterynarza. Kocie choroby są często trudne do zauważenia dla ludzi, dlatego warto zachować tę kolejność.
Co może dolegać kotu, który załatwia się poza kuwetą? Jeśli kot posikuje, niewielką ilością moczu, może być to sygnał, że coś dzieje się z jego układem moczowym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak rozpoznać, że kot ma zapalenie układu moczowego?
Inne choroby, które mogą być manifestowane przez załatwianie się poza kuwetą to np. syndrom urologiczny kotów lub obecność pasożytów (w takim wypadku możemy znaleźć kał poza kuwetą).

Przyczyny behawioralne załatwiania się kotów poza kuwetą

Gdy wykluczymy wszelkie przyczyny zdrowotne – czas na przyjrzenie się życiu naszego kota w ostatnim czasie. Koty są zwierzętami o bardzo wysokiej wrażliwości – wszelkie zmiany są dla nich stresem, który może wywołać zachowania niepożądane. Dlatego – jeśli weterynarz wykluczy chorobę, przyjrzyjmy się temu, czy w życiu kota nie nastąpiła jakaś spora zmiana. Do takich zmian zaliczyć można:

  • zmianę miejsca zamieszkania,
  • pojawienie się w domu nowego członka rodziny (w szczególności małego dziecka),
  • rewolucję w rytmie dnia domowników (jeśli zrezygnowałeś z pracy zdalnej i kot musi na powrót przyzwyczaić się do spędzania w samotności dłuższego czasu – może załatwiać się przez pewien czas poza kuwetą),
  • dodatkowe stresory z zewnątrz (np. remont w mieszkaniu za ścianą). Kolejną grupą przyczyn są zmiany związane z kocią toaletą. Zalicza się do nich:
    • zmianę kuwety (w szczególności trudno bywa kotom przy zmianie z kuwety otwartej na zamkniętą, ponieważ w naturze, podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych koty lubią obserwować),
    • zmianę żwirku – w szczególności, jeśli jest on dla kota nieprzyjemny, może załatwić się poza kuwetą (np. żwirek bentonitowy ze zbyt ostrymi ziarenkami),
    • zmianę miejsca postawienia kuwety (powinna ona stać w miejscu, które gwarantuje kotu względny spokój przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, a ponadto jest oddalone od miski).

Inne przyczyny – wysokie wymagania higieniczne

Niektóre koty są szczególnie wrażliwe na higienę kuwety, w której się załatwiają. Wprost – chodzi o to, że niektóre koty mają szczególną awersję wobec własnych odchodów i nie załatwią się tam, gdzie jest jeszcze poprzednia “niespodzianka”.
Co w takim wypadku? Na pewno częste sprzątanie kuwety. Jeśli kotu przeszkadza także jego mocz, konieczne będzie stosowanie żwirku zbrylającego, takiego jak bentonitowy żwirek zbrylający Felinea. Zaopatrz się w wygodną łopatkę i co najmniej 2 razy dziennie czyść kocią toaletę. Z czasem będziesz już wiedzieć, kiedy kot się załatwił i po prostu – posprzątasz po nim na bieżąco.
Jeśli podejrzewasz u kota behawioralne przyczyny załatwiania się poza kuwetą, zwróć szczególną uwagę właśnie na żwirek. Praktyka pokazuje, że jego dobór jest sprawą bardzo indywidualną i są koty, którym bentonit nie służy i wymagają zmiany żwirku na ten silikonowy. Silikat z kolei jest czasami odrzucany przez koty ze względu na jego lekkość i brak dźwięków przy zakopywaniu. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu pt. Silikatowy czy bentonitowy? Jakie są wady i zalety obu żwirków i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

cats-paw2.png

Najnowsze artykuły

ZOBACZ WIĘCEJ