cats-paw.png

Czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie?

Jako producenci żwirku, często odpowiadamy na pytania od naszych klientów. Jedną z często powtarzających się wątpliwości jest: Czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie?

545
felinea, koty

8min

Marta Paepke

Czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie?

Jako producenci żwirku, często odpowiadamy na pytania od naszych klientów. Jedną z często powtarzających się wątpliwości jest: Czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie?

Odpowiedź brzmi: Nie wolno, choć może się tak wydawać. Z jednej strony żwirek silikonowy nie powinien zapychać rur kanalizacyjnych, ponieważ nie jest subastancją ani zbrylającą, ani pęczniejącą. Okazuje się jednak, że substancja ta lubi przyklejać się do rur i nie współpracuje z systemem kanalizacyjnym. Ponadto – obowiązują nas każdorazowo lokalne przepisy o gospodarowaniu odpadami. Zgodnie z większością z nich, żwirek powinien wylądować w pojemniku na odpady zmieszane.

Zatem, odpowiadając wprost na pytanie o żwirek silikonowy dla kota, czy można wyrzucać  do toalety – nie, żwirku silikatowegp nie powinniśmy spuszczać w toalecie. Silikat, pomimo swojej wydajności i skuteczności, nie jest materiałem biodegradowalnym. Jest to materiał powstający w wyniku procesu chemicznego, którego rozłożenie w środowisku naturalnym zajmuje bardzo długi czas. Spłukiwanie świeżego lub używanego żwirku silikonowego do kanalizacji byłoby więc nieodpowiedzialne zarówno dla naszych systemów kanalizacyjnych, jak i dla środowiska naturalnego.

Gdzie wyrzucać żwirek silikonowy?

Tak jak napisaliśmy powyżej, nawet jeśli uważamy, że nasza kanalizacja jest super sprawna i przepustowa, mimo to, że niektóre opakowania reklamują możliwość spłukiwania żwirku silikonowego w toalecie, należy pamiętać, że NIE WOLNO TEGO ROBIĆ. Podczas gdy żwirek silikonowy jest fantastycznym wyborem dla właściciela kota pod względem higieny i absorpcji, jest to produkt, który musi zostać bezpiecznie usunięty. Gdzie? W kuble z odpadami zmieszanymi.

Czy żwirek silikonowy jest biodegradowalny?

Niestety, odnosząc się do pytania czy żwirek silikonowy (silikatowy) jest biodegradowalny, odpowiedź jest negatywna. Żwirek jest materiałem naturalnym, jednak nie każdy związek naturalny rozkłada się na związki proste przy pomocy żywych organizmów. Tak samo dzieje się np. z popiołem z węgla kamiennego.

Czy istnieje zatem żwirek, który można spuszczać w toalecie?

Wiele osób zadaje sobie i takie pytanie, bo wyrzucanie kocich odchodów do odpadów zmieszanych wiąże się z każdorazowym wynoszeniem śmieci w domu, co dla nikogo nie jest ulubionym zajęciem. Okazuje się jednak, że praktycznie każdy żwirek należy tak wyrzucać. Żwirki bentonitowe co do zasady nie nadają się do spuszczania w toalecie, bo zbrylają się i błyskawicznie mogą zatkać odpływ. Okazuje się jednak, że utylizacja w ten sposób żwirku roślinnego wcale nie jest taka wygodna, jak mogłoby się nam wydawać. Żwirek roślinny należy spuszczać w toalecie małymi partiami i przed spuszczeniem wody należy pozwolić mu napęcznieć. W praktyce oznacza to długie stanie nad muszlą klozetową, więc może lepiej już przejść się do tego śmietnika… 🙂

cats-paw2.png

Najnowsze artykuły

ZOBACZ WIĘCEJ